„If it doesn’t challenge you, it doesn’t change you.“

IMG_7051

Důvod, proč píšu tenhle článek je ten, že moji známí i mé klientky mi často říkají, že už mě přece trénink nemůže bolet. A já jim, že vždycky říkám, že musí bolet.

 Tělo si hrozně rychle na všechno zvyká, takže je jasné, že pokud budete každý trénink opakovat dřepy bez zátěže, tak přestože po prvním tréninku jste si nemohli ani sednout, po třetím už neucítíte skoro nic. A v tuhle chvíli je potřeba přidat. Dát tělu nový impuls. protože jedině nový impuls a nové překážky vám přinesou výsledky.

Možností máte hned několik.

1. Přidejte váhu – asi nejjednodušší a nejklasičtější způsob jak se posouvat dál.

2. Zařaďte supersérie – kombinujte dva a více cviků na odlišné nebo stejné partie.

3. Neopakujte pořád stejný trénink a cviky dokola. Tělo potřebuje změnu. Zkoušejte nové cviky, obměňujte tréninky.

4. Změňte tréninkový split. Cvičíte upper body na střídačku s legday? Zařaďte si trénink na celé tělo, nebo například zkombinujte trénink ramen a zadečku.

5. Zvyšte počet opakování (a nesnižujte váhu).

Svým klientkům také říkám, že se musí naučit mít rádi bolest, stejně jako se brankář musí naučit jít naproti míči (nebo puku :)), i když jeho přirozený instinkt je uhnout. Přirozeným instinktem těla je vyhnout se bolesti. Někdy se nestačím divit, jak je lidské tělo vynalézavé :D. Vy ale musíte jít bolesti naproti (samozřejmě na tom správném místě) a soustředit se na ni.

Pokud si dáte pořádně do těla, svaly vás budou bolet nejen při cvičení, ale také druhý a nejvíce pravděpodobně třetí den. Bolet způsobuje kyselina mléčná, která se během cvičení do svalů dostává a „vrchol“ svalovky je právě po 48 hodinách, pak bolest začne ustupovat. Samozřejmě to nemusí být pravidlem a svaly vás mohou bolet jen druhý den, někdy také vůbec.

Aby se svaly zotavily a vy jste byli schopni dalšího tréninku, je potřeba regenerovat. A v tomto případě nejlépe funguje aktivní regenerace, tedy například chůze nebo plavání. Věřte mi, že bolavé nohy je vždycky lepší „rozchodit“ než nechat zatuhnout ležením v posteli. Na podporu regenerace můžete také zařadit aminokyseliny (BCAA, glutamin…).

Abych to shrnula. Tréninky mě bolí. Bolest si užívám. Když to náhodou nebolí, příště si naložím víc. Jsem sadomasochista. 😀

(berte to s rezervou)

Ale kdo cvičí, určitě mě pochopí :))