Vypadá to, že tohle je problém, který se postupně dotkne nás všech, možná už se některých z vás týká. Asi všechny v první chvíli napadne – volno, nemusím do práce, to bude pohoda, zapnu si Netflix… a pak si všichni uvědomíme, že tohle nás bude bavit dva, možná tři dny. Co všechno se dá dělat v karanténě a na co byste se neměli vykašlat, když se do té situace dostanete, abyste po 14 dnech (v tom nejlepším případě) vyšli ven jako člověk a neměli pocit, že jste zrovna promarnili půlku života.

Nastavte si režim
Jasně, je super, že nemusíte vstávat v šest do práce a nebo do školy, ale spát víc jak deset hodin denně taky není pro naše tělo úplně ok. Nevědět jestli tohle jídlo je ještě snídaně, oběd a nebo možná už večeře. Nesmyslně bloumat po bytě, přepínat kanály na televizi, 40 x denně otevřít ledničku a nakonec hrát do 3 do rána hry a nebo koukat na “ještě jednu epizodu seriálu”. Asi všichni víme, kam tohle povede a jak skvěle se budeme cítit.Řekněte si v kolik nejpozději chcete vstávat, dodržujte svoje rituály, udělejte si dobrou snídani, řekněte si, co byste ten den chtěli udělat. Vyhraďte si čas na práci (pokud máte možnost pracovat z domova) nebo studium, stejně tak si stanovte “večerku”.

Převlékejte se z pyžama
Ač to zní lákavě strávit celý den v pyžamu a člověk možná nevidí důvod, proč by se měl oblékat, věřte mi a převlečte se. Klidně do domácího oblečení, ale udělejte to. Dejte si sprchu, umyjte si vlasy, upravte se. Minimálně ze sebe nedostanete po třech dnech šok až se zahlídnete v zrcadle. A budete se cítit víc jako člověk.

Nezanedbávejte pohyb
Člověk byl stvořený k pohybu a vaše tělo ho potřebuje stejně jako vodu, jídlo nebo spánek. Pokud máte možnost, vyrazte každý den aspoň na chvilku ven – na procházku, zaběhat si, protáhnout se. Všichni si pamatujeme pohádku Lotrando a Zubejda a že to, co princezně scházelo nejvíc byl pohyb venku. Vitamín D a dopamin je to, co vás postaví na nohy a naladí na pozitivní vlnu. Pokud nemáte možnost jít ven (a já doufám, že alespoň částečně budeme moct všichni) zacvičte si a nebo se protáhněte alespoň doma. Na internetu najdete spoustu cvičících návodů, videí apod. Za sebe doporučuju aplikaci Nike Training Club (KLIK) – najdete tam cvičení zaměřené na sílu, kondici ale i jógu. Alespoň 30 min denně věnujte pohybu a vaše tělo vám tisíckrát poděkuje.

Udržujte sociální kontakt
To je v karanténě rada nad zlato… ale myslím to vážně. Zavolejte rodičům, babičkám, kamarádovi, na kterého už chvíli kašlete. Žijeme v moderní době, která nám umožňuje vidět live člověka na druhém konci světa. Tak ji využijte naplno.

Udělejte všechno, co už máte dlouho v plánu, ale neměli jste na to čas
Chystáte se už dva roky protřídit fotografie, vyřadit věci z šatníku, uklidit garáž nebo napsat knihu? Pravděpodobně jen tak lepší příležitost nenajdete, tak se do toho pusťte.

Čtěte a vzdělávejte se
Využijte volno, které máte k tomu být lepší. Přečtěte si novou knihu, přihlaste se na online kurz čehokoliv. Naučte se s photoshopem nebo konečně prozkoumejte, co všechno umí váš foťák kromě automatického režimu. Uvařte něco z té nové kuchařky, naučte se hrát šachy nebo se začněte učit nový jazyk (případně prohlubujte znalosti v tom, který už znáte). Zkuste začít psát blog nebo si naplánujte příští dovolenou.

Nechci nijak zlehčovat situaci, se kterou se teď potýkáme. Samotnou mě v jednu chvíli děsí a v druhou si říkám, že zbytečně panikařím. Pravda je, že nás čeká omezení života tak, jak ho známe. Najednou není samozřejmost to, že můžeme jít do kina, do fitka, do bazénu, že máme dostatek všeho, že máme pořád čas všechno odkládat. Ale zkusme tu situaci brát jako fakt a stejně jako z kterékoliv jiné z ní vytěžit maximum, najít si na ní něco pozitivního a nezbláznit se z toho.