HIIT neboli Intenzivní intervalový trénink je v poslední době velmi oblíbený způsob jak v poměrně krátkém čase spálit kalorie, a tedy nějaké ty tukové zásoby. Ale slovo intenzivní je na místě. Během prvních pár minut už z vás většinou teče pot, máte pocit, že vám vyskočí srdce a než se nadějete a vydechnete, je tu další kolo. O to lepší pocit máte když trénink splníte. A výsledky to opravdu přináší. Ve fitku najdete spoustu HIIT lekcí, včetně třeba NTC, ale na HIITu je skvělé to, že ho zvládnete i sami doma nebo na konci silového tréninku.

img_8959

Kniha Intenzivní intervalový trénink pro ženy

HIITové tréninky s většinou skládají z jednoduchých základních cviků a jejich variací – můžou to být angličáky, dřepy, výpady, kliky, skákání přeš švihadlo, sprinty… V knize Intenzivní intervalový trénink pro ženy najdete celkem 60 možných cviků, které lze při tréninku využívat a ke všem najdete podrobný popisek a fotografie. Cviky jsou rozdělené i na partie – zaměřují se buď na celé tělo, na horní polovinu nebo dolní, ale určitě neupřednostňujte trénink pouze jedné časti těla, ale pokud si dáte trénink na nohy, dejte si ten příští na horní čast těla. Silovější cviky během tréninku prokládejte kardio cviky.

fullsizerender-22Kniha Intenzivní intervalový trénink pro ženy vám pomůže i s vhodným sestavením tréninku, respektive v ní najdete všechny možné tréninky podle vaší úrovně, podle času a podle intenzity, kterou do tréninku chcete vložit. V knize najdete také výzvy, od 3 denních až po 28 denní. A co se mě týče, výzvy jsou pro mě jako hnací motor, dokáže mě to neskutečně namotivovat, i když soutěžím jen sama se sebou.

Kniha se věnuje nejen samotnému HIIT tréninku, ale také technikám protažení před a po tréninku, pitnému režimu a výživě. A to je bod, nad kterým bych se ráda pozastavila i já, protože vím, že výživa je důležitá, ať už si stanovíte jakýkoliv cíl. Můžete trávit hodiny v posilovně, na kardiu, skupinových lekcích, silovým tréninkem, ale pokud večer skončíte s kyblíkem zmrzliny, nepohnete se nikam.

Říká se, že cvičení je 30 % úspěchu a zbylých 70 % je jídlo. Já říkám, že za úspěchem stojí 100 % cvičení a 100 % jídlo.

U HIIT tréninků se často objevuje jedna drobnost, která může zhatit veškerou vaší snahu o hubnutí/rýsování. Hlad. HIIT trénink je opravdu intenzivní, spalíte během něj velké množství kalorií, spalujete dál i po jeho dokončení a tělo se dostává do deficitu. Takže si řekne o doplnění. Samozřejmě je to individuální záležitost, ale já mám po takovém tréninku vždycky hrozný hlad. A tady je důležité umět ho ukočírovat, dodržet jídelníček a získat tak benefit z tréninku. A ne skončit s přecpaným břichem na running sushi (vlastní zkušenost :)).

Moje oblíbené HIIT tréninky na konci silového tréninku

Sprinty

  • 1 minuta běhu 14km/h + 30s chůze 6km/h, opakovat 10x (celkový čas 15min)

Angličáky, švihadlo, sedy-lehy

  • 1 min skákání přes švihadlo
  • 10 angličáků
  • 20 sedů lehů
  • pauza 30s-1min, opakovat 5x, celkový čas cca 15 min

Desetiminutovka

  • 10 dřepů s výskokem
  • 10 kliků
  • plank do konce 1 min. (cca 20-30s)
  • opakovat 10x, celkový čas 10min

Soutěž

Na Instagramu FitVeronika právě teď najdete soutěž o knihu Intenzivní intervalový trénink pro ženy ve spolupráci s knihkupectvím  Martinus.cz. Zacvičte si jeden z mých oblíbených tréninků, vyfoťte si outfit na cvičení, sebe při cvičení (nebo po něm :)) a fotografii sdílejte na svém Instagramu s hashtagem #HIITsFitVeronikou a označte @martinus_cz a @fitveronika. Příští týden ve středu vylosuji jednoho z vás, komu doufám kniha udělá radost <3