Rozehřátí a strečink v rámci běhu je věc, kterou rekreační běžci (stejně jako já :)) často podceňují. Buď se neprotáhneme vůbec (že jo Veroniko!) a nebo to jenom tak lehce odbydem, aby se neřeklo. Přitom správným rožehrátím a dynamickým strečinkem před během nejenom zlepšíme svůj výkon, ale především ochráníme naše klouby a svaly před případným zraněním. Stejně tak bychom ani po výkonu neměli zapomínat na protažením a prodýchání pro lepší regeneraci.

IMG_4258

A protože se blíží moje další RunTour závody, tentokrát v milované Plzni a já bych chtěla zlepšit svůj výkon, rozhodla jsem se, že tentokrát udělám všechno správně. Takže jestli se spolu v Plzni uvidíme, můžete si dát tuhle rozcvičku klidně se mnou a Markét a nebo si jí zkuste kdykoliv, ať už vyběhnete jen do lesa nebo na nějakém vašem závodě.

PŘED během (závodem)

Před závodem něbo během je především potřeba tělo připravit na zátěž, prohřát svaly a dynamickým strečinkem rozhýbat klouby.  Ideální je začít cca 500m lehkým výklusem, který vám zahřeje tělo a pak se můžete pustit do dynamického strečinku. Při nem je potřeba uvolnit důležité klouby jako ramena, kyčle, kolena a kotníky. Nevynechejte ani rotaci trupu a protažení lýtek a zadní strany stehen. Nakonec zařaďte prvky z běžecké abecedy a zaběhnete si tři rychlé rovinky.

  1. rozklusání na cca 500 m
  2. rotace ramen
  3. kroužení pánví
  4. kroužení koleny
  5. rotace trupu v předklonu
  6. výpad-rotace-protažení zadní strany stehen
  7. bežecká abeceda: lifting, skipping, zakopávání
  8. 3 x 100 m rychlá rovinka

1

2

3

4

PO doběhnutí (závodě)

Největší chyba po doběhnutí je sednout si na zem a umřít :D. Lehce se vyklusejte nebo přejděte do chůze, vydýchejte se, doplňt tekutiny a v klidu svoje tělo protáhněte. Oproti úvodním dynamickému strečinku by měl být ten závěrečný pomalější, v pozicích byste měli zůstavat klidně na 5-6 dechů. Protáhněte přední a zádní stranu stehen, lýtka a nezapomínejte ani na zadek. Pokud máte možnost využívejte k protažením také roller – ten dokonale uvolní svaly na celém těle.

6